TOEFL

TOEFL

Gaziantep’te TOEFL iBT Sınav Merkezi:

3- 10 ARALIK 2022 CUMARTESİ - 17 ARALIK CUMARTESİ

07 OCAK 2023 CUMARTESİ 

04 ŞUBAT 2023 CUMARTESİ  - 11 ŞUBAT 2023 CUMARTESİ

04 MART 2023 CUMARTESİ

01 NİSAN 2023 CUMARTESİ

  • ARDEM DİL OKULLARI

 

SINAV YERİ VE SINAV TARİHLERİ İÇİN TIKLAYIN ;

https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/testcenter/availability/seats?_p=TEL

İngilizce konuşulan bir ülkede üniversitede okumak isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, TOEFL sınavına girmeniz gerekebilir. İngilizce bir lisans veya yüksek lisans programı için gerekli İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacak olan TOEFL, IELTS ile birlikte İngilizce diliyle en alakalı standartlaştırılmış sınavlardan biridir. İngilizce dilindeki bu yeterlilik için en belirgin iki sınav olmasına rağmen neden TOEFL tercih edilmeli, TOEFL sınavı nedir, nasıl hazırlanılır sizin için araştırdık. 

 

TOEFL nedir?

 

TOEFL yani Test of English as a Foreign Language adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenen Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen bir test iken, günümüzde dünya çapında Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 9000’den fazla üniversite ve kurum tarafından kabul ediliyor.

 

TOEFL sınavı, hem kağıt tabanlı TOEFL PBT (paper-based test) hem de internet tabanlı TOEFL iBT (internet-based test) sınavı olarak sunulur. Temel amacı, sözlü ve yazılı İngilizceyi anlama yeteneğinizi ölçmek ve üniversite düzeyinde uygun yazılı İngilizce yapısını tanımaktır. İngilizce yeteneğinizi okuma, konuşma, dinleme ve yazma açısından analiz ederek hem İngilizce konuşma hem de anlama yeteneğinizi değerlendirir. Bunların tümü, akademik çalışmalarınızı yürütmek için ihtiyaç duyacağınız becerilerdir ve sınav, derslerin İngilizce olarak öğretildiği bir ülkede öğrencilerin seçtikleri bölümde ilerlemelerini ve başarılı olmalarını sağlamak için kurumlar tarafından kullanılır. 

 

Neden TOEFL sınavına girmelisiniz?

 

Bugün 130'dan fazla ülkedeki eğitim kurumları ve devlet kurumları, belirli pozisyonlar veya kurslar için başvuruları değerlendirirken TOEFL puanlarını kabul etmektedir. Bir kabul koşulu olarak, bazı kursların, normal kurs gereksinimlerinin yanı sıra kursa devam etmenize olanak sağlayacak minimum bir TOEFL puanı gerektirdiğini görebilirsiniz. Minimum puan gereksinimleri kuruma ve kursa bağlı olarak 61 ile 100 arasında değişebilir.

 

TOEFL sınavınızdan aldığınız sonuç sadece iki yıl geçerli olacak, bu iki yıldan sonra artık kaydedilmezler, bu nedenle bu süreden sonra yurtdışında okumak için başvurmak istiyorsanız, sınava tekrar girmeniz gerekecektir. Sonuç gereksinimlerin bir parçasıysa, başvurunuz için sınava zamanında girmenizi sağlamak önemlidir; sadece bir yıl süren bir kursta çalışıyorsanız, aynı TOEFL sonuçları yabancı bir ülkede çalışma fırsatlarınızı geliştirmek için de kullanılabilir.

 

TOEFL testi türleri hangileridir? 

 

TOEFL test türleri ikiye ayrılır. İki TOEFL sınavı formatı arasındaki temel fark, kağıt tabanlı testte yapı ve yazılı ifadeler bölümü ile değiştirilen testin sözlü bölümüdür.

 

1. İnternet tabanlı test (TOEFL iBT)

  • Her birinde 12-14 sorudan oluşan 3-5 parçanın okunduğu 60-100 dakikalık bir okuma bölümü 
  • Her birinde 5-6 soru bulunan 6-9 parçanın yer aldığı 60-90 dakikalık bir dinleme bölümü
  • 20 dakika süren ve 6 sözlü görevi içeren bir konuşma bölümü
  • 50 dakika süren ve tamamlanması gereken 2 görevi içeren bir yazma bölümü

2. Kağıt tabanlı test (TOEFL PBT)

  • 3 bölümden oluşan 30-40 dakikalık bir dinleme bölümü
  • 15 cümle tamamlama alıştırması ve 25 hata belirleme örneği içeren 25 dakikalık bir yapı ve yazılı anlatım bölümü
  • 50 dakika süren ve 50 soru cevaplamayı içeren bir okuma bölümü pasajlar hakkında
  • Yaklaşık 250-300 kelime içeren bir yazılı deneme içeren 30 dakika süren bir yazı bölümü

 

TOEFL sınavı nasıl puanlanır?

 

TOEFL sınavının her bölümü için adaylar 30 üzerinden bir puan alırlar. Bu dört bireysel puana ek olarak toplam 120 puan alırsınız. Adaylar ayrıca yapabileceklerini özetleyen performans geri bildirimi alırlar.