İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİMİ (LIFE SKILLS A1)

İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİMİ (LIFE SKILLS A1)

Gaziantep’te BRITISH COUNCIL IELTS Sınav Merkezi:

24 AĞUSTOS 2023 

NOT : Yukarıdaki tarihlerde kontenjan dolduğu takdirde ya 1 gün öncesine yada 1 gün sonrasına ek kontenjan açılmaktadır.

  • ARDEMSOFT ENGLISH LANGUAGE CENTER

KAYIT OL

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/book-test

 

İngiltere Aile Birleşimi ( Life Skills A1)

İngiltere'ye evlilik nedeniyle göç etmek için vizeye başvuracaksanız  IELTS Life Skills A1 sınavına girmeniz gerekir. Life Skills A1 ( Aile Birleşimi) yüz yüze konuşma ve dinleme sınavıdır. Sınavınızı bir sınav görevlisi ya da başka bir aday ile gerkçekleştirirsiniz.

İngiltere Aile Birleşimi Vize Başvurusu için Dil Şartı Aranıyor Mu? 

Başvuru yapılan vize türü göçmen olan vize başvurusu kategorisine girmektedir. 6 aydan daha fazla Birleşik Krallık’ta kalacağınız anlamına geldiği için günlük hayatınızda sorun yaşamıyor durumda olmanız gerekiyor. Eşinizle aynı dili konuşabiliyor olmanız bir istisna sağlamaz. Bu konuda İngiltere Konsolosluğu’nun net olarak belirlemiş olduğu bir puan yoktur, sınavdan başarı ile geçmeniz gereklidir. Göstereceğiniz sınav başarısı vize başvuru dosyanızın bir parçası olduğu için önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla bizim her zaman tavsiyemiz başvuru yapana kadar mümkün olan en yüksek puanı alarak bu durumu kanıtlayıcı belgeyi saklamanızdır. Vize başvurusunun gerçekleştirildiği sırada sertifikanın geçerli olması gereklidir. Konsolosluğun İngiltere Aile Birleşimi Vizesi için talep ettiği sertifikayı temin etmek için British Council ile iletişime geçmeniz gereklidir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi vizesi Türkiye vatandaşının İngiltere’den biriyle evlenmesi ile ya da akrabasının yanına oturum izni alması ile gerçekleşen vize türüdür. Aynı zamanda eşcinsellerin birlikteliği ile de aynı ha tanınmaktadır. Türkiye vatandaşı İngiltere’de yaşayan bir bireyle evleneceği zaman gerekli tüm prosedürleri yerine getirmesi gereklidir.  İngiltere konsolosluğundan randevu alma, gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak doğru bir şekilde teslim etme gibi zorunlulukları vardır. Bu işlemler biraz uğraştırıcı ve zaman almaktadır. Başvuruya giderken randevu saatinden yarım saat önce orada olunması gereklidir.

 Aile birleşimi vizesi diğer kısa süreli vizelere(90 günü aşmayacak transit vize, turistik vize ve akraba ziyareti vizesi gibi) göre alması daha zordur. Aile birleşimi vizesi için gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru yapıldıktan sonra İngiltere konsolosluğunca incelenir ve uygun görülürse onaylanır. Bu oturum vizesine sahip olduktan sonra 2 sene İngiltere’de ikamet etme hakkınız vardır. Bu süre dolmadan orada tekrar vize uzatma başvurusu yapılmalıdır. Bu şekilde yine 2 yıl oturum iznine sahip olur ve 6 yıl sonraya kadar vize uzatma işlemleri devam eder. 6 yılı tamamladıktan sonra son kez vize uzatma işlemi yaparsınız ve İngiliz vatandaşlığı hakkına sahip olursunuz.

Aile birleşim vizeleri gerçekten oldukça zorlu süreçlerdir. İngiltere’den biriyle evlilik gerçekleştireceğiniz zaman İngiltere konsolosluğuna bu evliliğin gerçek bir evlilik olduğunu kağıt üzerinde olmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.  Aile birleşimi vizelerine sadece İngiltere konsolosluğu ilgilendiği için direkt olarak İngiltere konsolosluğuna başvuru yapılır. İngiltere konsolosluğunun görevlendirdiği kurumlar sadece kısa süreli vizelere işlem yapmakla yükümlüdürler. Ayrıca İngiltere’de yaşayan vatandaşın oturduğu evin büyüklüğünün birden fazla kişinin yaşamasına uygun olması ve gerekli ekonomik şartları karşılayabiliyor olmalıdır.


Sınavın İçeriği

Sorular, İngilizce konuşulan bir ülkedeki gündelik iletişimi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Aşağıda başlıklarını bulabileceğiniz gündelik konularda kısa konuşmalara yönlendirileceksiniz:

• Kişisel bilgiler/deneyimler
• Aile ve arkadaşlar
• Alışveriş
• İş
• Sağlık
• Hobiler
• Eğitim/kurs
• Ulaşım
• Ev
• Hava durumu